آیپی روتر چیست؟

سلام.

ممنون میشوم توضیح دهید آیپی روتر چیست و چرا هزینه‌ی آن به پای کاربر نوشته می‌شود در حالی که یک بار هزینه‌ی آیپی شناور از ایشان گرفته شده.
تا جایی که بنده متوجه شده‌ام وقتی شبکه‌ای ساخته می‌شود و چندین ابرک به هم متصل میشوند، این وسط یک روتر با آیپی مجزایی ساخته میشود که ارتباط بین ابرکها را برقرار میکند. آیا شبکه ی داخلی آروان و روترش نباید مستقل از آیپی‌های عمومی عمل کند و در خود دیتاسنتر به صورت داخلی مسیردهی انجام شود؟ مثلا در هتزنر شما هزینه ای بابت شبکه ی داخلی نمیپردازید، اما در آروان عملا هزینه ی یک آیپی شناور تحت عنوان “آیپی روتر” به پای شما نوشته میشود (که الآن شده 80 هزار تومان!) و عملا با این که هزینه ی یک آیپی پابلیک از کاربر گرفته میشود، ایشان هیچ کنترلی روی این آیپی عمومی ندارد و صرفا کاربرد آن برای مسیردهی است (که از وظایف آروان است).

1 پسندیده

سلام
برای این مورد یک تیکت پشتیبانی ثبت کنید و شماره تیکت رو در قسمت پیام خصوصی برای بنده ارسال کنید تا پیگیری کنم.

باتشکر

با پشتیبانی صحبت کردم. ایشان گفتند که به دلیل اینکه بنده از gateway در شبکه‌ی خصوصی خود استفاده میکنم، هزینه‌ی یک آیپی روتر برای بنده لحاظ میشود و اگر قابلیت gateway حذف شود، ارتباط ابرک با اینترنت قطع خواهد شد.

اما سوال بنده همچنان پابرجاست: اگر بنده شبکه‌ی خصوصی‌ای بسازم و بخواهم بعضی از ابرکها همزمان به اینترنت هم دسترسی داشته باشند، علاوه بر هزینه‌ی آیپی شناور، باید هزینه‌ی یک آیپی روتر را نیز پرداخت کنم. چرا هزینه ی روتر باید به کاربر تحمیل شود؟ عملا یک آیپی پابلیک تحت عنوان “روتر” به کاربر اختصاص میدهید که فقط بتوانید ارتباط ایشان با اینترنت را برقرار کنید؟ کاربر حتی امکان استفاده از این آیپی پابلیک را ندارد و کارکرد آن فقط برای مسیردهی در سیستم آروان است. و اگر چنین است آیا نباید این هزینه گردن خود آروان باشد و نه کاربر؟ و مجددا باید تاکید کنم که در هتزنر چنین مسئله‌ای وجود ندارد و همین که شما آیپی شناور به سرور وصل میکنید، ارتباطتان علاوه بر شبکه‌ی داخلی، به بیرون نیز برقرار است.

1 پسندیده

@hmdkhkbzz

ممنون میشوم توضیحی دهید.

تشکر.

1 پسندیده

بهتره این مورد درون تیکت پیش بره چون باید فاکتور و شبکه های شما بررسی بشه.
ولی به طور کلی قابلیت شبکه خصوصی (بین ابرک های کاربر و روتر اش) جزو شبکه داخلی پروایدر خود آروان به حساب نمیاد. در واقع tenant network که در زیرساخت آروان با عنوان شبکه خصوصی بین ابرک های کاربر شناخته میشه در اختیار کاربره و این خود کاربر هست که این قابلیت رو فعال میکنه تا سناریوی ابرک های خودش رو به این شکل پیش ببره و این شبکه داخلی خود کاربر هست.
شایان ذکر هست که اگر کاربر در شبکه خصوصی از IP شناور بخواد استفاده کنه، در واقع داره یک روتر با IP پابلیک هم برای شبکه اش ایجاد میکنه و هزینه ای که تحت عنوان Router IP در فاکتور درج میشه هم به همین خاطر هست.