تفاوت دو استاندارد MPEG-DASH و HLS در دو ساید کاربر (تماشاکننده ویدئو) و ارائه کننده ویدئو (مشتری ابرآروان) چیست؟

من توضیحات شما در خصوص استاندارد MPEG-DASH و HTTP Live Streaming را به طور کامل خواندم. اما هنوز تفاوت های بین این دو استاندارد و وجه تمایز آنها را به طور کامل متوجه نمیشوم. ممنون میشوم در این خصوص من را راهنمایی کنید. همچنین در صورتی که این تفاوت ها را از دو منظر کاربر و ارائه کننده ویدئو توضیح دهید بهتر است. ممنون

1 پسندیده

سلام

از منظر کاربر و ارایه کننده؛ هر دو قدرتمند، قابل اعتماد و با کیفیت هستن. اما وجه تمایز اصلی در این هست که پروتکل HLS رو تقریبن اکثر دستگاه ها و مرورگرها پشتیبانی می کنن، ولی DASH در برخی موارد پشتیبانی نمیشه. همچنین نوع کدک هایی که هر کدوم از این دو پشتیبانی میکنن با هم تفاوت داره.

1 پسندیده

همین طور که گفتید توضیحات فنی هر دو پروتکل داده شده:


اما علاوه بر تفاوت‌ها در طراحی و مدل این ۲ تا پروتکل، تفاوت اصلی (قبال لمس توسط کاربر) سازگاری هر کودوم از این پروتکل‌ها با مرورگرها و تجهیزات مختلف هست.
به طور مثال بعضی از نسخه‌های قدیمی safari فقط از HLS پشتیبانی می‌کنن، یا برعکی IE نسخه ۱۱ فقط از MPD پشتیبانی می‌کنه. اینکه پلتفرم ویدیو آروان همزمان هم از MPD و HLS پشتیبانی می‌کنه و به طور خودکار محتوای ویدیو رو به هر دو تبدیل می‌کنه، باعث میشه اطمینان پیدا بشه که در بیشتر مرورگرها، بیشتر سیستم‌عامل‌ها و بیشتر تجهیزات ویدیو با بهترین حالت ممکن پخش میشه.

2 پسندیده